Világnézet / Természetvédelem / Folyók védelme

Linkajánló

Folyók védelme

Az édesvizek, álló- és folyóvizek fajgazdagságukkal, változatosságukkal, kiemelkedő természeti értéket képviselnek. Olyan élőhelyek, amelyek nem csak a vízben élő növény- és állatfajok számára nélkülözhetetlenek, de a szárazföldi élőlények számára is erősebb vagy gyengébb kötődést jelentenek, legyen szó szaporodásról, táplálkozásról vagy csak ivóvíz-szükségletről.

A XIX. században megkezdett folyószabályozások előtt Magyarország területének 25%-a időszakosan vagy állandó jelleggel vízzel borított terület volt. A folyószabályozási munkálatok, töltések és gátak építése, mocsarak és lápok lecsapolása után mára ez az arány 2%-ra csökkent. A pótolhatatlan természeti értékek elvesztését okozó folyamat napjainkban sem állt meg, ezért kiemelkedően fontos a meglévő vizes élőhelyek védelme.

Folyók védelme programunk céljául tűzte ki a hazai folyók (Duna, Tisza, Rába, Dráva) és a folyók menti élőhelyek (ártéri erdők, mocsarak, lápok) romlásának megállítását, biológiai sokféleségük megőrzését és állapotuk javítását. Emellett a vizes élőhelyekkel kapcsolatos problémák és a megoldási lehetőségeket széleskörűen ismertetjük. A program során a kiválasztott mintaterületeken vizes élőhelyek helyreállítását és a természetbarát hagyományos gazdálkodási formák bevezetését és támogatását végezzük, így mutatva be hogy ez a tájhasználat hogyan javítja a tavak és holtágak, valamint a folyók hullámtereinek és ártereinek állapotát.

Szakértőként az idevágó jogszabályok, tervek, javaslatok kidolgozásában, véleményezésében, a politikai döntéshozók tájékoztatásában és meggyőzésében is részt veszünk.

Forrás: WWF Magyarország

© halmaz.hu