Világnézet / Szkepticizmus / Rejtett képességeinkről

Linkajánló

Rejtett képességeinkről

"A közember a szokatlan dolgokon csodálkozik; a bölcs a köznapiakon." /Konfucius/

Oly korban élünk, mikor az elfeledett képességek újra felszínre kerülnek - az ön- és távgyógyítástól a jövőbelátásig agyunk számtalan ki nem használt lehetősége pihen bennünk csendesen, arra várva hogy 5000 Ft plusz áfáért valaki jól megmondja nekünk, miképp ébreszthetjük fel ősi álmából.

Nincs abban semmi különös, ha egy amúgy teremtésben hívő személy ily módon talál utat a placebo-világ nagyon is jól ismert mezejére - nem kell hozzá semmi más, mint ami ahhoz kellett, hogy a teremtéselmélet mellett tegye le a voksot. Egészen más a helyzet viszont akkor, ha egy evolúciópárti tartja magát nagy reiki-mesternek vagy agykontrollos jövőbelátónak: ilyenkor a legjobb esetben is azt kell feltételeznünk, hogy nem értette meg az evolúcióelmélet lényegét.

Egy adott képesség vagy rendelkezik szelekciós előnnyel, vagy nem. A távgyógyítás az előzőek közé, a jövőbe látás - intuíciónk ellenére - az utóbbiak közé tartozik.

Az ön- és távgyógyítás képessége segíti a gének elterjedését: egy ilyen lény tovább élhet, több utódja lehet, kevésbé van kitéve a pusztító járványoknak és betegségeknek, csoportja elônyt élvez a háborúk során és így tovább. Nyilvánvaló, hogy azok a lények lesznek sikeressebbek a szaporodásban, akik minél jobban és minél több szituációban használják eme képességüket. Az a lehetőség, hogy génjeink elterjedésének egyik legnagyobb problémáját megoldani képes adottságunk kifejlôdött, de mi ennek ellenére nem, vagy csak elvétve használjuk, semmiképp se tartható - márpedig a new-age éltetôi pont ezt akarják elhitetni velünk.

A jövőbe látás képességével éppen ellenkező a helyzet. Ez az elmélet feltételezi, hogy létezik a jövő, amit láthatunk. Ha viszont valóban a jövőt látjuk, akkor semmit sem érünk vele, hiszen már nem változtathatunk rajta - ha pedig mégis megtehetjük, akkor nem a jövő volt az, amit láttunk (Ez utóbbi esetben jobbára távérzékelésnek nevezhetjük képességünket, mely azonban ugyanazzal a problémával szembesül, mint az előbb vázolt ön- és távgyógyítás). Minthogy a jövőbelátás ilyen módon semmiféle szelekciós erővel nem bír, azok terjednek el, akik nem pazarolnak energiát ilyen felesleges képességek fenntartására és érdektelen használatára. (Ha valaki esetleg azzal érvelne, hogy csak a 'legvalószínűbb jövőt' tudjuk érzékelni, nos e tekintetben újfent az előző bekezdésben írottak érvényesek.)

A természetes szelekció gondoskodik arról, hogy se reprodukciós előnyt biztosító lehetőségeket, se különleges szervet igénylő, de mindenkor használhatatlan képességet ne birtokoljunk rejtetten s kihasználatlanul. Ahhoz, hogy agyunk képességeit csodáljuk, nincs szükség természetfeletti erőkre és szokatlanul egyedülálló képességekre: a látszólag köznapi dolgok is rengeteg különlegességet takarnak, ha jobban szemügyre vesszük őket. Elég csak kinyitni egy tudományos könyvet, hogy rácsodálkozhassunk legalább ennyire érdekes képességeinkre - és ezeknek a képességeknek van egy másik nagy előnye: hogy tényleg léteznek.

Szerző: V.

© halmaz.hu