Világnézet / Szkepticizmus / Ébredjetek!

Linkajánló

Ébredjetek!

Egy idős néni kopogott az ajtónkon, s személyesen engem keresett, hogy átnyújtsa nekem a megvilágosodás füzetét. "A tudomány és a vallás összeegyeztethető!" - írta az Ébredjetek! 2002. június 8-ai száma. Ha eddig úgy gondoltam volna, hogy az egyházi propagandaanyagokat olyanok írják akik egyszerűen csak nem értenek a tudományhoz, most meggyőződhettem volna arról, hogy - legalábbis ez esetben - nem így van: szándékosan félrevezetik az olvasókat.

"Nincs tudományos oka annak, hogy szeretjük embertársainkat, vagy hogy tiszteljük az emberi életet... A legnagyobb baklövés olyan érvvel előhozakodni, hogy ami tudományosan nem bizonyítható, az nem is létezik. Ez kizárná majdhogynem mindannak a létét, ami értékes számunkra az életben - nemcsak Isten és az emberi gondolkodóképesség nem létezne, hanem a szeretet, költészet és zene sem." - idézik William Rees-Mogg szavait. Ha egy oldallal arrébb nem Richard Dawkingstól idéztek volna, mondhattuk volna hogy egyszerűen csak tudatlanok - csakhogy az idézet Dawkins azon könyvéből származik, amely többek közt a szeretet és a művészetek evolúciós magyarázatát is tartalmazza.

Az érzésekre ható érvelés mellett más csalárd érvelési módokat is előszeretettel alkalmaznak hazugsággal vegyítve. Tekintélyalapú érvelésként idézik Albert Einstein szavait, vallásosnak beállítva őt. Einstein természetesen nem volt vallásos: "Nem tudok elképzelni egy olyan Istent, aki jutalmazza és bünteti teremtményeit, vagy olyan akarata van, amilyent mi tapasztalunk magunkban. Nem tudok és nem is akarok elfogadni egy személyt, aki túléli a fizikai halálát; vagy hagyni, hogy a félelemtől, vagy abszurd egoizmustól gyenge lelkek dédelgessenek ilyen gondolatokat." (Forum and Century 84, "What I Believe"); "Mélységesen vallásos voltam, de 12 éves koromban ennek hirtelen vége szakadt. Azáltal, hogy sok közismert tudományos könyvet olvastam, hamarosan arra a meggyőződésre jutottam, hogy sok bibliai történet nem lehet igaz." (A.E.: Philosopher-Scientist).

Az egyetlen felhozott valódi érv - mely szerint a tudomány jelenleg még nem képes megmagyarázni hogy mi volt az ősrobbanás előtt - egyrészt logikailag semmit sem ér (Az "A legnagyobb baklövés olyan érvvel előhozakodni, hogy ami tudományosan nem bizonyítható, az nem is létezik." analógiájára kijelenthető hogy "A legnagyobb baklövés olyan érvvel előhozakodni, hogy amire még nincs általánosan elfogadott tudományos magyarázatunk, arra nem is létezik tudományos magyarázat.".), másrészt fizikailag is kétes értelmű, lévén hogy ha az idő az ősrobbanással jött létre, akkor nem volt olyan hogy "előtte".

A spekuláció, mely szerint az ősrobbanást akár Isten is előidézhette, természetesen nem old meg semmit, hiszen ami Istent létezővé tette, ugyanazon ok az ősrobbanással is megtehette ugyanezt. Occam borotváját alkalmazva Isten létét így el kéne vetnünk - ami ellentétben áll a kiinduló feltevéssel, mely szerint a tudomány és a hit összeegyeztethető. A naiv olvasó ennek ellenére leteheti a voksot Isten léte mellett, s már nincs is más hátra, mint a végső csalárd érvelés, a jelentésváltoztatás: az ősrobbanást teremtő Isten lehetősége hirtelen a jóságos, bibliai Isten képévé transzformálódott, mintha bizonyítást nyert volna létezése.

Kimondhatjuk tehát, hogy az Ébredjetek! meggyőzésük érdekében tudatosan félrevezeti az olvasókat. Bár a cikknek megközelítenie se sikerült a célt, hogy Isten létére tudományos alapot szolgáltasson, a tudomány és az istenhit összeegyeztetésének van egy másik - jóval sikeresebb - módja is: a tudomány képes megmagyarázni azt, hogy az emberek miért hisznek Istenben.

Felhasznált irodalom:
Idézetek Einsteintől (Alice Calaprice szerkesztésében)

Ajánlott irodalom:
Michael Shermer: Hogyan hiszünk - Istenkeresés a tudomány korában
Daniel C. Dennett: Darwin veszélyes ideája
Stephen Hawking: Az idő rövid története
Robert H. Touless: Csalárd érvelési technikák

Szerző: V.

© halmaz.hu